צומת השכונות: אירוע קהילתי סוכות תשפ"א (בית שמש)

המגרש הגדול הממוקם בצומת בין שכונות גבעת שרת, ליד כיכר השחמט, עומד ריק כבר עשרות שנים.

המגרש אינו מגודר, תושבים רבים חוצים אותו ברגל מדי יום, והוא מוקד מסורתי למדורות ל"ג בעומר.

המקום משמש לפעמים כחניה לרכב כבד או כמחסן זמני לחומרי בנייה. המקום מטונף ומוזנח, צוותי הניקיון והתחזוקה העירוניים מדלגים עליו, כי המגרש לא בבעלות העירייה. מרכז המסחרי שינפלד מפנה את הגב למגרש. החזית הארוכה של המבנה מוזנחת ובמשך הזמן צמחה אוסף אקראי ומכוער של שלטים, חוטים, מזגנים וגרוטאות.ב2017 החליטו תושבי שכונת שיינפלד שלא מעלימים עין לכיעור מול פרצופם.

התושבים זיהו את הפוטציאל של המקום, יצרו ועד שכונת שינפלד, ובמסגרתו התחילו לפעול לשדרוג המקום. לפני שנתיים פעלו לצביעת החזית האחורית של מרכז המסחרי עם ציור קיר ענקי ויפיפה בנושא הנופים המרהיבים והגבהות המוריקות הסובבות את העיר.

הציור מומן על ידי המשרד להגנה על הסביבה באמצעות היחידה לאיכות הסביבה והעירייה. ציור הקיר הוזמן מהאמנית רינת לוק, ובוצע תוך שיתוף התושבים במסגרת פסטיבל יצירה קהילתי – אירוע מוצלח, ססגוני וכיפי, בהשתתפות מאות משפחות תושבי העיר.

המשימה הבאה העומדת בפני התושבים היא להפוך את המגרש למקום שבאמת שייך להם: להפוך אותו למקום נעים ונאה, למקום שמזמין אנשים לשהות ולהיפגש בו. רוצים ליצור מקום ראוי בתור צומת לשכונות, מקום בו כל קהילה תרצה להכיר ולפגוש את כל הקהילות האחרות, מקום שיוצר קהילתיות. בקיץ האחרון, בהובלת ועד שכונת שינפלד ונציגי שמונה קומות, התגבשה קבוצת תושבים ופעילים להמשך קידום פרויקט "צומת השכונות".

הרעיונות זרמו, נבחנו אפשרויות, כל אחד מהפעילים זימן שותפים נוספים. וכך מתוך שילוב של הרבה כוחות מקומיים נולדו שותפויות נוספות תמר אהרן מלשכת ראש העיר, אסתר דסה מהרשות לביטחון קהילתי הצטרפו כשותפות פעילות מאד. מר גאשאו מסלה, מנהל מחלקת שח"ק הביא איתו קבוצת מתנדבים והיה שותף ומתווך לקהילת דוברי האמהרית. הצטרפו גם מתנס פסגות השבע, הקוסרבטוריון, מתנ"ס מאירהוף, מרכז הצעירים בית שמש, עמותת דרו"ר, מחלקת שח"ק של העירייה, קבוצת גימלאים יוצאי אתיופיה, גרעין "יחד", עמותת קהילה, בית כנסת עטרת שלום, בנות השרות של גרעין עמינדב, היחידה הקהילתית במחלקת הרווחה והמחלקה לתרבות תורנית של העירייה. כל הגופים והאנשים היקרים הצטרפו בהתלהבות גדולה, ונוצרה סינרגיה אדירה.

בערב ראש השנה התקיימה הרמת כוסית עם ראש העיר גב' ד"ר עליזה בלוך , בהשתתפות עשרות תושבים מהשכונות. בערב סוכות הוקמה סוכה גדולה ויפה, תוך שיתוף התושבים בהקמתה ובקישוטה. לאורך החג נצפו תושבים מבקרים בסוכה, והתקיים לימוד בהלכות שמיטה בהשתתפות עשרות הורים וילדים.

ביום ראשון בחול המועד אחה"צ התקיים באתר אירוע המוני שכלל יריד וסדנאות אומנות ומלאכת יד של אמנים מקומיים עם 12 דוכנים(!!) שגברת שרון רודס, תושבת השכונה ארגן והפיק. היו משחקים, בועות סבון ויצירה לילדים, מרכז הצעירים הביא עמדת צילום מגנטים ומדבקות מדליקות.

את האירוע כולו הנחתה רחל כהן, תושבת השכונה ופעילה. במהלך האירוע התקיימה הופעה איכותית ומקצועית של המקהלה הייצוגית של בית שמש "בין השמשות". שמגלה גטו מלדה (שמגלה = מגשר ויועץ באמהרית) בירך באמהרית התפלל ושר על ירושלים ועל אחדות – ותורגם ע"י אילנה צ'רנה, חברי מועדון גמלאי יוצא אתיופיה שרו ורקדו, משה פלאם שר וניגן בחלילית וגיטרה.

מר Zvi Wolicki יו"ר בשיתוף של ועד שכונת שינפלד, שמלווה את הפרוייקט כתושב וכנציג ציבור, פתח את האירוע ונישא דברי ברכה.

מימי קמילר כנציגת הוועד שיקפה את עבודת הנמלים של התושבים. חתמה את האירוע ראש העיר הגב' עליזה בלוך שמאד התרגשה מההתרחשות. המשך יבוא…

הסטודיו לארכיטקטורה

הכירו את אוטו פרידמן מקרוב

יצירת קשר

אהבת? אפשר לשתף!

חשוב לדעת

דילוג לתוכן